  • B43520A6477M000
B43520A6477M000
advertisement
Manufacturer No:
B43520A6477M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43520A6477M000
Package:
Radial, Can - 5 Lead
Datasheet:
B43520A6477M000
Description:
B43520 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43520A6477M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43520
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    340mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.16A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    2.913 74.00mm