  • B43520A9188M
B43520A9188M
advertisement
Manufacturer No:
B43520A9188M
HK JDW NO:
3410-B43520A9188M
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
B43520 1800μF Capacitor 7800mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43520A9188M
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Series
    B43520
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1800μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Leakage Current
    3.78193mA
  • Ripple Current
    7800mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    80 mΩ
  • Diameter
    40mm
  • Length
    100mm