  • B43540B2827M62
B43540B2827M62
advertisement
Manufacturer No:
B43540B2827M62
HK JDW NO:
258-B43540B2827M62
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43540B2827M62
Description:
B43540 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.97A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43540B2827M62
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.97A
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.97A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm