  • B43544A7187M000
B43544A7187M000
advertisement
Manufacturer No:
B43544A7187M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43544A7187M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43544A7187M000
Description:
B43544 180μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43544A7187M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    B43544
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    550V
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    640mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    550V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    1.01Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.33A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm