  • B43544B9477M002
B43544B9477M002
advertisement
Manufacturer No:
B43544B9477M002
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43544B9477M002
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43544B9477M002
Description:
B43544 470μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43544B9477M002
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    B43544
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    190mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm