  • B43584E2828M
B43584E2828M
advertisement
Manufacturer No:
B43584E2828M
HK JDW NO:
3410-B43584E2828M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
8.2mF Capacitor 20% 15.2A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43584E2828M
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    8.2mF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.837957mA
  • Ripple Current
    15.2A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    105.7mm
  • Height Seated (Max)
    106.7054mm