  • B43584J5478M000
B43584J5478M000
advertisement
Manufacturer No:
B43584J5478M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43584J5478M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43584J5478M000
Description:
B43584 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.583Dia 91.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43584J5478M000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43584
  • Size / Dimension
    3.583Dia 91.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    4700μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8.03627mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    17A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    5.689 144.50mm