  • B43640C5227M000
B43640C5227M000
advertisement
Manufacturer No:
B43640C5227M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43640C5227M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% 1.05A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43640C5227M000
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    220μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    670mOhm