  • B43641C5227M057
B43641C5227M057
advertisement
Manufacturer No:
B43641C5227M057
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43641C5227M057
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
B43641 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43641C5227M057
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43641
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    520mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    790mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.12A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm