  • B43700D8398M000
B43700D8398M000
advertisement
Manufacturer No:
B43700D8398M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43700D8398M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43700D8398M000
Description:
B43700 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43700D8398M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43700
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    600V
  • Capacitance
    3900μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.4A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    5.728 145.50mm