  • B43712A4189M000
B43712A4189M000
advertisement
Manufacturer No:
B43712A4189M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43712A4189M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
B43712 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43712A4189M000
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    18000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.4mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33.4A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    8.740 222.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43712
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%