  • B43750A4398M003
B43750A4398M003
advertisement
Manufacturer No:
B43750A4398M003
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43750A4398M003
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43750A4398M003
Description:
B43750 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43750A4398M003
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43750
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    3900μF
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5.91572mA
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    9mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20A @ 100Hz
  • Diameter
    76.9mm
  • Height Seated (Max)
    5.661 143.80mm
  • Length
    142.8mm