  • B43760A4109M000
B43760A4109M000
advertisement
Manufacturer No:
B43760A4109M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43760A4109M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
10mF Capacitor 20% 21.2A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43760A4109M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10mF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    6.576496mA
  • Ripple Current
    21.2A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    190.7mm