  • B43761A6478M000
B43761A6478M000
advertisement
Manufacturer No:
B43761A6478M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43761A6478M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43761A6478M000
Description:
B43761 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.027Dia 76.90mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43761A6478M000
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43761
  • Size / Dimension
    3.027Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    4700μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    26mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.9A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    6.681 169.70mm