  • B43821A1475M
B43821A1475M
advertisement
Manufacturer No:
B43821A1475M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43821A1475M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7μF Capacitor 20% 55mA 3.5052mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43821A1475M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    71Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.038mA
  • Ripple Current
    55mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    11.9888mm