  • B43851K1476M000
B43851K1476M000
advertisement
Manufacturer No:
B43851K1476M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43851K1476M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43851K1476M000
Description:
B43851 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43851K1476M000
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    47μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.9Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2406mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43851
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%