  • B43858A9336M000
B43858A9336M000
advertisement
Manufacturer No:
B43858A9336M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43858A9336M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43858A9336M000
Description:
B43858 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43858A9336M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43858
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    720mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    720mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm