  • B43888A1107M000
B43888A1107M000
advertisement
Manufacturer No:
B43888A1107M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43888A1107M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 1.08A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43888A1107M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.495mA
  • Ripple Current
    1.08A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    16mm