  • B57-050-261-202
B57-050-261-202
advertisement
Manufacturer No:
B57-050-261-202
Manufacturer:
EDAC Inc.
HK JDW NO:
227-B57-050-261-202
Package:
Datasheet:
Description:
Conn SCSI RCP 50 POS Solder RA Thru-Hole 50 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B57-050-261-202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Published
    2005
  • Series
    B57, MDR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Blue
  • Flange Feature
    Housing/Shell (4-40)
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Connector Style
    Outer Shroud Contacts
  • Length
    82.8mm
  • Width
    15.2mm