  • B57045K0473K000
B57045K0473K000
advertisement
Manufacturer No:
B57045K0473K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57045K0473K000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57045K0473K000 Overview
Bulk is the package size of NTC thermistors. It is included in Radial as a convenience. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. An NTC thermistor can operate reliably at temperatures as low as -55°C. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly. The electronic component can absorb power dissipation of 0.45W.
B57045K0473K000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
47kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
10% Tolerance
B57045K0473K000 Applications
There are a lot of EPCOS B57045K0473K000 NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature regulation and measurement
  • Compensation of pressure sensors
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
B57045K0473K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    47kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    8mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W