  • B57164K0472J000
B57164K0472J000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0472J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0472J000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57164K0472J000 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 125°C. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. Electronic components are capable of absorbing power dissipation in the range 0.45W.
B57164K0472J000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
4.7kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
5% Tolerance
B57164K0472J000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0472J000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Air-conditioning systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature measurement and compensation
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • CD players
  • Temperature detection of battery cells
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0472J000
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    5mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Lead Length
    36mm