  • B57164K0681J000
B57164K0681J000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0681J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0681J000
Package:
Radial
Datasheet:
B57164K0681J000
Purchasing and Inquiry
B57164K0681J000 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. A NTC thermistor operating at 125°C can operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected. It is able to absorb power dissipation from 0.45W.
B57164K0681J000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
680Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
5% Tolerance
B57164K0681J000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0681J000 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Battery packs
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature measurement and compensation
  • Refrigeration
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Automotive Electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0681J000
    Select All
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Tolerance
    5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    680Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3560 K
  • Diameter
    5.5mm