  • B57164K0683J000
B57164K0683J000
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0683J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57164K0683J000
Purchasing and Inquiry
B57164K0683J000 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. For convenience, it is included in the Radial package. With a maximum operating temperature of 125°C, NTC thermistors operate reliably. At -55°C, NTC thermistors are reliable. It should be noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.45W.
B57164K0683J000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
68000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.45W
5% Tolerance
B57164K0683J000 Applications
There are a lot of EPCOS B57164K0683J000 NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating systems
  • Mobile phones
  • Electronic Thermometers
  • Temperature regulation and measurement
  • Water heaters
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0683J000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    68000Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    5mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.45W