  • B57234S0221M051
B57234S0221M051
advertisement
Manufacturer No:
B57234S0221M051
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57234S0221M051
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57234S0221M051 Overview
A NTC thermistor comes in a Tape & Reel (TR) package. It is included in Radial as a convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±20% to make it work. It is recommended that NTC thermistors be set at -55°C~170°C to ensure reliable performance. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly. NTC thermistors can operate at 2A without much degeneration of the fuse elements.
B57234S0221M051 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~170°C
220Ohm Resistance
Mounting Type: Through Hole
Current Rating of 2A
20% Tolerance
B57234S0221M051 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57234S0221M051 NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Automotive electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57234S0221M051
  • Type
    Parameter
    Select All
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/100
    3900K
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    220Ohm
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    2A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • Resistance in Ω @ 25°C