  • B57234S0600M000
B57234S0600M000
advertisement
Manufacturer No:
B57234S0600M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57234S0600M000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57234S0600M000 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. It is included in the Radial package for your convenience. For NTC thermistors, 170°C is the maximum operating temperature. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. If the maximum current of the NTC thermistors is 4A, the fuse element will not be adversely affected.
B57234S0600M000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
60Ohm Resistance
Current Rating of 4A
20% Tolerance
B57234S0600M000 Applications
There are a lot of EPCOS B57234S0600M000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Crystal Display
  • Heating systems
  • Electronic Thermometers
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating, ventilation & air conditioning
Step5Bar-code shipping tag
B57234S0600M000
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    60Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    4A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm