  • B57238S0160M000
B57238S0160M000
advertisement
Manufacturer No:
B57238S0160M000
HK JDW NO:
3410-B57238S0160M000
Purchasing and Inquiry
B57238S0160M000 Overview
The package for NTC thermistors is a Bulk. Radial includes it for your convenience. Temperatures below 170°C can be reliably used with NTC thermometers. Thermistors can operate at -55°C for reliability. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. Power dissipation of 3.9W can be absorbed by the electronic component.
B57238S0160M000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
16Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 3.9W
20% Tolerance
B57238S0160M000 Applications
There are a lot of Epcos B57238S0160M000 NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Refrigeration
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
Step5Bar-code shipping tag
B57238S0160M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    16Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    7mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3.9W
  • Thermistor Application
    SOFT START
  • Thermal Sensitivity Index
    3165 K
  • Diameter
    16mm
  • Thickness
    7mm