  • B57321V2103H060
B57321V2103H060
advertisement
Manufacturer No:
B57321V2103H060
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57321V2103H060
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
B57321V2103H060 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Tape and Reel. It is included in the 0603 package for your convenience. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 125°C facilitates reliable operation. In order to maintain reliability, NTC thermistors can operate at a temperature below -55°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected. In addition, the electronic component has the capability of absorbing power dissipation of 0.18W.
B57321V2103H060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
3% Tolerance
B57321V2103H060 Applications
There are a lot of EPCOS B57321V2103H060 NTC Thermistors applications.
  • CD players
  • Temperature measurement and compensation
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Mobile phones
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57321V2103H060
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3980 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm