  • B57352V5104H360
B57352V5104H360
advertisement
Manufacturer No:
B57352V5104H360
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57352V5104H360
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
B57352V5104H360 Overview
In order to make it more convenient, it has been included in the package 0603. With a maximum operating temperature of 150°C, NTC thermistors operate reliably. For reliability, NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -40°C. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.18W.
B57352V5104H360 Features
2 Pins
100000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
3% Tolerance
B57352V5104H360 Applications
There are a lot of EPCOS B57352V5104H360 NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Liquid Crystal Display
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery packs
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57352V5104H360
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    3%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100000Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W