  • B57352V5223J060
B57352V5223J060
advertisement
Manufacturer No:
B57352V5223J060
HK JDW NO:
3410-B57352V5223J060
Purchasing and Inquiry
B57352V5223J060 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape and Reel. Temperatures above 150°C allow NTC thermistors to operate reliably. Optimal reliability requires a minimum temperature of -40°C for NTC thermistors. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. Electronic components are capable of absorbing power dissipation in the range 0.18W.
B57352V5223J060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
22kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
5% Tolerance
B57352V5223J060 Applications
There are a lot of EPCOS B57352V5223J060 NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Air-conditioning systems
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Water heaters
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57352V5223J060
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermal Sensitivity Index
    4455 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm