  • B57421V2333J062
B57421V2333J062
advertisement
Manufacturer No:
B57421V2333J062
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57421V2333J062
Purchasing and Inquiry
B57421V2333J062 Overview
Those are the thermistors that come in a Tape and Reel. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. There are 2 terminations on these NTC thermistors. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57421V2333J062 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
33kOhm Resistance
5% Tolerance
B57421V2333J062 Applications
There are a lot of EPCOS B57421V2333J062 NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • CD players
  • Automotive electronics
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Apparatus
Step5Bar-code shipping tag
B57421V2333J062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    13.012431mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    33kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    4000
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3980 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm