  • B57431V2103K062
B57431V2103K062
advertisement
Manufacturer No:
B57431V2103K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57431V2103K062
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B57431V2103K062
Purchasing and Inquiry
B57431V2103K062 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. It is included in 0805 (2012 Metric) as a convenience. NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. Setting the NTC thermistors' temperature to -55°C~125°C is the best way to ensure reliable performance. With a maximum operating temperature of 125°C, NTC thermistors operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work. NTC thermistors can set a maximum power of 210mW.
B57431V2103K062 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
B57431V2103K062 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57431V2103K062 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display contrast
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Automotive Electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57431V2103K062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Power - Max
    210mW
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm