  • B57431V2684J062
B57431V2684J062
advertisement
Manufacturer No:
B57431V2684J062
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57431V2684J062
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
B57431V2684J062 Overview
It is included in the 0805 package for your convenience. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together.
B57431V2684J062 Features
2 Pins
680kOhm Resistance
5% Tolerance
B57431V2684J062 Applications
There are a lot of EPCOS B57431V2684J062 NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation of display contrast
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57431V2684J062
  • Package / Case
    0805
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    680kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    210mW
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm