  • B57464S0400M000
B57464S0400M000
advertisement
Manufacturer No:
B57464S0400M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57464S0400M000
Package:
Radial
Datasheet:
B57464S0400M000
Purchasing and Inquiry
B57464S0400M000 Overview
The package of NTC thermistors is Bulk. The Radial package contains it for your convenience. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -55°C~125°C. Temperatures below 170°C are required for reliable NTC thermistors. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. There is a maximum power setting of 210mW set by the NTC thermistors. NTC thermistors are capable of carrying a maximum current of 2A without deteriorating excessively.
B57464S0400M000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~125°C
40Ohm Resistance
Current Rating of 2A
20% Tolerance
B57464S0400M000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57464S0400M000 NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • CD players
  • Temperature regulation and measurement
  • Liquid Crystal Display
  • LCD compensation
  • Liquid Level Sensing
  • Water heaters
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
B57464S0400M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    40Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    6.7W
  • Current Rating
    2A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Dissipation Factor
    30 %
  • Power - Max
    210mW
  • Resistance in Ω @ 25°C
    40
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • Diameter
    26mm
  • Width
    7mm