  • B57471V2223J062
B57471V2223J062
advertisement
Manufacturer No:
B57471V2223J062
HK JDW NO:
3410-B57471V2223J062
Package:
0805
Datasheet:
B57471V2223J062
Purchasing and Inquiry
B57471V2223J062 Overview
The package for NTC thermistors is a Tape and Reel. It is included in 0805 as a convenience. NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. An NTC thermistor can operate reliably at temperatures as low as -55°C. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
B57471V2223J062 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
22kOhm Resistance
5% Tolerance
B57471V2223J062 Applications
There are a lot of EPCOS B57471V2223J062 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Refrigeration
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Mobile phones
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
B57471V2223J062
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    4480
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4455 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    13.012431mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C