  • B57471V2472J62
B57471V2472J62
advertisement
Manufacturer No:
B57471V2472J62
HK JDW NO:
3410-B57471V2472J62
Purchasing and Inquiry
B57471V2472J62 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57471V2472J62 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
4.7kOhm Resistance
5% Tolerance
B57471V2472J62 Applications
There are a lot of EPCOS B57471V2472J62 NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Water heaters
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Electronic Thermometers
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Compensation of pressure sensors
  • Refrigeration
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57471V2472J62
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    13.012431mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    210mW
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Accuracy
    3 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm