  • B57500K103A1
B57500K103A1
advertisement
Manufacturer No:
B57500K103A1
HK JDW NO:
3410-B57500K103A1
Package:
Radial
Datasheet:
B57500K103A1
Purchasing and Inquiry
B57500K103A1 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. The package Radial includes it for convenience. A maximum operating temperature of 100°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of 0°C for relibility reasons. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected.
B57500K103A1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
2% Tolerance
B57500K103A1 Applications
There are a lot of EPCOS B57500K103A1 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Liquid Level Sensing
  • Refrigeration
  • Temperature regulation and measurement
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection of battery cells
  • Automotive Electronics
  • Electronic Thermometers
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
B57500K103A1
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    2%
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Accuracy
    0.5 %