  • B57540G0502F002
B57540G0502F002
advertisement
Manufacturer No:
B57540G0502F002
HK JDW NO:
3410-B57540G0502F002
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57540G0502F002 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. The package Radial includes it for convenience. NTC thermistors work reliably at 200°C as their maximum operating temperature. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. There are 2 terminations on these NTC thermistors. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. This electronic component can absorb power dissipation of 0.018W.
B57540G0502F002 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
5kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.018W
1% Tolerance
B57540G0502F002 Applications
There are a lot of EPCOS B57540G0502F002 NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display contrast
  • Refrigeration
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Automotive Electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57540G0502F002
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    GLASS ENCAPSULATED
  • Power Rating
    18mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.018W
  • Lead Diameter
    150 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3480 K
  • Diameter
    800μm
  • Height
    1.4mm