  • B57550G303J
B57550G303J
advertisement
Manufacturer No:
B57550G303J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57550G303J
Purchasing and Inquiry
B57550G303J Overview
Temperatures of 200°C provide reliable operation of NTC thermistors. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
B57550G303J Features
2 Pins
30kOhm Resistance
5% Tolerance
B57550G303J Applications
There are a lot of EPCOS B57550G303J NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Temperature compensation of display contrast
  • Refrigeration
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
B57550G303J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    30kOhm
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    32mW
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Diameter
    1.3mm
  • Height
    2.2mm