  • B57861S503J40
B57861S503J40
advertisement
Manufacturer No:
B57861S503J40
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57861S503J40
Purchasing and Inquiry
B57861S503J40 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. In the Radial package, it is included as a convenience. NTC thermistors can operate reliably at 155°C because of their maximum operating temperature. At -55°C, NTC thermistors are reliable. The terminations on these NTC thermistors total 2 for a total of 2 terminations. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
B57861S503J40 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
50kOhm Resistance
5% Tolerance
B57861S503J40 Applications
There are a lot of EPCOS B57861S503J40 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • LCD compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature regulation and measurement
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57861S503J40
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    60mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Accuracy
    1 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3760 K
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm