  • B57863S303G40
B57863S303G40
advertisement
Manufacturer No:
B57863S303G40
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57863S303G40
Purchasing and Inquiry
B57863S303G40 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. In the Radial package, it is included as a convenience. NTC thermistors can operate reliably at 155°C due to their maximum operating temperature. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. An NTC thermistor has a total of 2 terminations. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly.
B57863S303G40 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
30kOhm Resistance
0.5% Tolerance
B57863S303G40 Applications
There are a lot of EPCOS B57863S303G40 NTC Thermistors applications.
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Water heaters
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Battery packs
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57863S303G40
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30kOhm
  • Terminal Finish
    TIN/SILVER
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    60mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3964 K
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm