  • B57867S104J140
B57867S104J140
advertisement
Manufacturer No:
B57867S104J140
HK JDW NO:
3410-B57867S104J140
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57867S104J140 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. As a convenience, the package Radial includes it. For NTC thermistors, 155°C is the maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. NTC thermistors have a total of 2 terminals. As a prerequisite for the NTC thermistors to function properly, the 2 pins must be connected.
B57867S104J140 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
100kOhm Resistance
5% Tolerance
B57867S104J140 Applications
There are a lot of EPCOS B57867S104J140 NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • Heating systems
  • CD players
  • Mobile phones
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57867S104J140
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    TIN/SILVER
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Power Rating
    60mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Diameter
    250 μm
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Accuracy
    1 %
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    4540 K
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm