  • B57871S0103J251
B57871S0103J251
advertisement
Manufacturer No:
B57871S0103J251
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57871S0103J251
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
B57871S0103J251 Overview
B57871S0103J251 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~155°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
5% Tolerance
B57871S0103J251 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57871S0103J251 NTC Thermistors applications.
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature regulation and measurement
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
B57871S0103J251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    10kOhm
  • Power Rating
    60mW
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1%
  • B25/100
    3988K
  • Diameter
    2.5mm
  • Length
    7mm
  • Width
    2.5mm