  • B57881S0212F051
B57881S0212F051
advertisement
Manufacturer No:
B57881S0212F051
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57881S0212F051
Purchasing and Inquiry
B57881S0212F051 Overview
I have included it in package Radial for convenience. Temperatures above 155°C allow NTC thermistors to operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -55°C. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57881S0212F051 Features
2 Pins
2.1kOhm Resistance
1% Tolerance
B57881S0212F051 Applications
There are a lot of EPCOS B57881S0212F051 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature regulation and measurement
  • Water heaters
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
  • Compensation of pressure sensors
  • CD players
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57881S0212F051
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%
  • Termination
  • Resistance
    2.1kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    100mW
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Diameter
    3.5mm
  • Height
    4mm
  • Length
    3.5mm