  • B57891M0123J000
B57891M0123J000
advertisement
Manufacturer No:
B57891M0123J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57891M0123J000
Package:
Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
Purchasing and Inquiry
B57891M0123J000 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. I have included it in package Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W for convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. It is recommended that NTC thermistors be set at -40°C~125°C to ensure reliable performance.
B57891M0123J000 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~125°C
12kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance
B57891M0123J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57891M0123J000 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Apparatus
  • CD players
Step5Bar-code shipping tag
B57891M0123J000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 3.5mm Dia x 3.5mm W
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    12kOhm
  • Power Rating
    200mW
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    12k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • Diameter
    3.5mm
  • Length
    3.5mm