  • B57891S0103H008
B57891S0103H008
advertisement
Manufacturer No:
B57891S0103H008
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57891S0103H008
Package:
Radial
Datasheet:
B57891S0103H008
Purchasing and Inquiry
B57891S0103H008 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. The package Radial includes it for convenience. The maximum operating temperature of 155°C allows for reliable operation of NTC thermistors. It's best to operate NTC thermistors at -55°C for reliability. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected.
B57891S0103H008 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10000Ohm Resistance
3% Tolerance
B57891S0103H008 Applications
There are a lot of EPCOS B57891S0103H008 NTC Thermistors applications.
  • Temperature regulation and measurement
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Compensation of pressure sensors
  • Automotive electronics
  • Mobile phones
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Liquid Crystal Display
  • Air-conditioning systems
  • Refrigeration
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
B57891S0103H008
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10000Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Depth
    4.5mm