  • B59100M1155A070
B59100M1155A070
advertisement
Manufacturer No:
B59100M1155A070
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B59100M1155A070
Purchasing and Inquiry
B59100M1155A070 Overview
A safety protective package is included with these PTC thermistors. To ensure that the PTC thermistors operate at the minimum temperature, set the temperature to -25°C. Ensure that this thermistor does not operate at a temperature above 178°C for it to work properly. PTC thermistors are terminated at 2. A thermistor with 2 pins is available. If the PTC thermistors were to operate, 30V voltage could be supplied.
B59100M1155A070 Features
Terminal Shape: FLEXIBLE WIRE
2 Pins
B59100M1155A070 Applications
There are a lot of EPCOS B59100M1155A070 PTC Thermistors applications.
  • Limit temperature monitoring
  • Industrial control and appliances
  • Temperature compensation and sensing in Lighting LED drivers
  • Electronic Test Equipment
  • Over-temperature protection of power components
  • Car audio, car navigation
  • Power supplies, converters, and heat- sink
  • SMPS
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
  • Entertainment Systems
Step5Bar-code shipping tag
B59100M1155A070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    178°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    550 OHM AT 155 DEG CEL
  • HTS Code
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Diameter
    3mm
  • Length
    10mm