  • B72580V400K62
B72580V400K62
advertisement
Manufacturer No:
B72580V400K62
Manufacturer:
TDK
HK JDW NO:
13289-B72580V400K62
Package:
1812
Datasheet:
B72580V400K62
Description:
CN Series 56 V 40 Vrms 110 V Clamp 500 A 1000 pF SMT Ceramic Multilayer Varistor
Step5Bar-code shipping tag
B72580V400K62
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Material
    Metal
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    125 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Capacitance
    1 nF
  • Depth
    3.2 mm
  • Max Output Current
    500 A
  • Max Supply Voltage
    40 V
  • Max Voltage Rating (AC)
    40 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    56 V
  • Clamping Voltage
    110 V
  • Max Surge Current
    500 A
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Energy
    4.8 J
  • Varistor Voltage
    68 V
  • Voltage Rating
    56 V
  • Length
    4.5 mm