  • B82442A1103K
B82442A1103K
advertisement
Manufacturer No:
B82442A1103K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B82442A1103K
Package:
Datasheet:
Description:
B82442A1103K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2513
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B82442A1103K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    480.014126mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    210mOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Blister, 13 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.3mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    690mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • Max DC Current
    690mA
  • Frequency - Self Resonant
    19MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    168mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • DC Current
    690mA
  • Series Resistance
    168mOhm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5.9mm
  • Width
    5.6mm