  • BA178M20T
BA178M20T
advertisement
Manufacturer No:
BA178M20T
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BA178M20T
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
BA178M20T
Description:
Fixed 2.54mm BA178M PMIC 3 TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BA178M20T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN COPPER
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    22W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BA178M
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    33V
  • Output Voltage
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    20V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    23V
  • Current - Quiescent (Iq)
    4.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 500mA Typ
  • PSRR
    58dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%