  • BA78M15CP-E2
BA78M15CP-E2
advertisement
Manufacturer No:
BA78M15CP-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BA78M15CP-E2
Package:
TO-220-3 Cropped Leads
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm Copper, Tin BA78M PMIC 3 TO-220-3 Cropped Leads
Quantity:
In Stock : 3002
Step5Bar-code shipping tag
BA78M15CP-E2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Cropped Leads
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    22W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BA78M
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    800μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    17.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 500mA Typ
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%